Dieta jest bardzo istotnym elementem leczenia i łagodzenia różnego rodzaju objawów Zespołu Nadpobudliwości z Deficytem Uwagi, ponieważ ADHD jest uwarunkowane między innymi czynnikami środowiskowymi, czyli między innymi niedoborami. Bardzo często się o tym zapomina i bagatelizuje się wpływ pożywienia na zachowanie dziecka. Warto jednak zainteresować się tym, co dostarczamy organizmowi naszego malucha, ponieważ w ten sposób wpływamy na funkcjonowanie neuroprzekaźników, a tym samym na zdolności koncentracji. Dieta to nie tylko codzienne posiłki i warto o tym pamiętać. To także suplementy, które zapewniają organizmowi należyte ilości wszystkich składników odżywczych i zapobiegają ewentualnym niedoborom. Jest to naprawdę godne uwagi rozwiązanie, które wesprze leczenie środkami farmakologicznymi oraz terapię psychologiczną i pedagogiczną. Co więc warto suplementować, by wpłynąć na zachowanie i zdolności skupienia uwagi dziecka z ADHD?

Suplementy przy ADHD

Pierwszym suplementem, o którym konieczne trzeba wspomnieć w kontekście zwalczania objawów Zespołu Nadpobudliwości z Deficytem Uwagi jest cynk. Według badań część dzieci cierpiących na tę chorobę ma znacznie niższe stężenie cynku aniżeli wymaga tego norma. Istnieje wiele naukowych teorii, które wykazują zmniejszenie nadaktywności oraz impulsywności po rozpoczęciu regularnej suplementacji cynku. 

Warto również pamiętać o wzbogaceniu diety dziecka z ADHD w kwasy tłuszczowe omega-3. Na co dzień trudno jest je dostarczyć w należytych ilościach z jednej prostej przyczyny – produkty bogate w ten cenny składnik najzwyczajniej w świecie dzieciom nie smakują. Są to przede wszystkim ryby, awokado, orzechy czy siemię lniane. Dobrym rozwiązaniem jest więc sięgnięcie po suplementy diety. Kwasy tłuszczowe omega-3 wspierają pracę mózgu, dbają o zdolności uczenia się i koncentracji, dzięki czemu dzieci z ADHD łatwiej będą przyswajać informacje. Poza tym dzięki temu maluch będzie w stanie z mniejszym trudem organizować sobie zajęcia i planować, co zwykle jest kwestią problematyczną. Obecność kwasów tłuszczowych omega-3 jest tu o tyle ważna, że to właśnie za ich pomocą możliwy jest lepszy przepływ neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina w korze mózgowej. Dzięki temu osoba z ADHD będzie bardziej zrelaksowana, co w pewien sposób ograniczy przebodźcowanie i umożliwi lepsze skupianie uwagi. Koncentrację poprawią tu także suplementy z żeń-szeniem i z ekstraktem z liści ginko biloba. 

Istotne są w tym wszystkim także preparaty, które pomogą zadbać o rytm dobowy dziecka, ponieważ ADHD wiąże się zazwyczaj z zaburzeniami snu. Godna uwagi jest więc tu chociażby melatonina, która ułatwia zasypianie i umożliwia wprowadzenie swego rodzaju regularności, czyli tak ważnego czynnika w życiu osób z tego typu zaburzeniami. Hormon ten pozwoli przespać dziecku całą noc, dlatego w ciągu dnia będzie ono bardziej wypoczęte, co może wpłynąć na jego uspokojenie i złagodzenie nerwów. 

Osoby, które walczą na co dzień ADHD bardzo często charakteryzują się tym, iż poziom żelaza i ferrytyny jest u nich bardzo niski. Wpływa to na samopoczucie i do należyte dotlenienie, ponieważ żelazo jest transporterem dla tlenu. Ponadto składnik ten jest konieczny, żeby mogły zajść procesy prowadzące do produkcji neuroprzekaźników: dopaminy i norepinefryny. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego, stąd też mogą znacząco wpłynąć na zachowanie i zdolności poznawcze.

Jakie jeszcze poleca się suplementy diety, które wesprą leczenie ADHD?

Należy tu wymienić cynk, który odpowiada za stabilność błon komórkowych oraz za metabolizm neuroprzekaźników. W przypadku niedoboru cynku, nawet u zdrowych osób, które nie cierpią na ADHD, zauważyć można takie objawy jak: nerwowość, brak koncentracji, opóźniony rozwój poznawczy i wiele innych rzeczy związanych właśnie z układem nerwowym. W związku z tym suplementacja tego minerału może wpłynąć na zredukowanie intensywności objawów tej choroby.

Podsumowując, suplementacja w ADHD jest niezwykle istotna, o czym niestety często się zapomina. Sama dieta to często połowa sukcesu w próbach zmiany zachowania, gdyż to właśnie to, co jemy przekłada się na naszą energię do działania czy na przykład na to, że jesteśmy ospali i przemęczeni. Poza tym bagatelizuje się nierzadko wpływ składników odżywczych na funkcjonowanie organizmu, nie dbając o zdiagnozowanie i uzupełnianie niedoborów. Pamiętajmy jednak, że część z tych substancji stanowi paliwo dla ludzkiego mózgu, więc przy ADHD należy robić wszystko, aby nie utrudniać dodatkowo jego pracy. Przy tym wszystkim nie możemy zapominać również o jeszcze jednej rzeczy – dieta oraz suplementy to tylko jeden z wielu elementów leczenia Zespołu Nadpobudliwości i nie można nimi zastępować innych metod w stu procentach. Zbilansowana dieta, która wyklucza wszelkie alergeny oraz wsparcie w postaci suplementów są w stanie spotęgować efekty środków farmakologicznych i terapii psychologicznej.